Do Wrocławia na początek Adwentu

Ostatni weekend listopada, zawierający w sobie pierwszą niedzielę Adwentu, był czasem parafialnej wycieczki do Wrocławia. W dosyć chłodny, ale ładny czas do stolicy Dolnego Śląska dotarło w sumie 27 osób z parafii w Szopienicach, Mysłowicach, Hołdunowie, Sosnowcu oraz członków chóru Jubilate Deo z Mysłowic. Zgodnie z założeniami i możliwościami uczestnicy dojechali do Wrocławia pociągiem, autobusem lub samochodami.

Na miejsce większość dotarło wieczorem w piątek, 27 listopada. Miejscem pobytu było nowe Centrum Ewangelickie Parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu przy ul. Kazimierza Wielkiego 31-33. A stamtąd już wszędzie było blisko…

Stałą atrakcją wyjazdu był chyba największy w Polsce Jarmark Bożonarodzeniowy, który organizowany jest w na wrocławskim Rynku i okolicznych ulicach. Przez cały dzień, do godzin wieczornych można było korzystać z wszystkich atrakcji jarmarku.

Plan wyjazdu przewidywał kilka ważnych punktów. W sobotnie przedpołudnie była możliwość obejrzenia Kolejkowa czyli największej w Polsce makiety kolejowy z miniaturowymi pociągami, setkami budynków, ludzi, zwierząt itp. Druga możliwość była za ścianą Centrum Ewangelickiego czyli Muzeum Miasta Wrocławia, mieszczące się w dawnym Pałacu Królewskim. Po południu na uczestników czekały dwie atrakcje: spacer po dzielnicy czterech świątyń oraz wieczorne zwiedzanie Afrykarium w wrocławskim ZOO. Ekumeniczny spacer po świątyniach rozpoczął się pod Synagogą pod Białym Bocianem, wiódł przez rzymskokatolicki kościół Paulinów, kościół luterański Opatrzności Bożej, aby zakończyć się w kościele prawosławnym. Wszędzie można było dowiedzieć się ciekawych informacji o każdej ze świątyń oraz wyznań czy religii.

Uczestnicy wyjazdu skorzystali też z nietypowej – wieczornej formy obejrzenia Afrykarium. Poza sezonem, w weekendy organizowane są ”Wieczory w Afrykarium”, pzowalające poznać ten unikatowy na skalę światową kompleks różnych środowisk wodnych Czarnego Kontynentu.

Zakończeniem sobotniego dnia była nocna (krótka) próba chóru oraz wspólne śpiewanie i adwentowa refleksja modlitewna, wprowadzająca w nowy rok kościelny.

Niedziela we Wrocławiu była związana z parafią Opatrzności Bożej. Wpierw byliśmy na nabożeństwie, podczas którego zaśpiewał chór z Wrocławia oraz nasz – w składzie bardzo mocna okrojonym. Kazanie wygłosił ks. bp Ryszard Bogusz, a nabożeństwo prowadził ks. Marcin Orawski, tamtejszy proboszcz pomocniczy.

Po nabożeństwie wzięliśmy udział w parafialnym Jarmarku Adwentowym, korzystając z wielu atrakcji przygotowanych przez wrocławskich parafian.

A później pozostało nam już wrócić, pozostawiając w pamięci piękny Wrocław początku czasu Adwentu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *