Category Archives: Wydarzenia

04kwi/20

Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa – 5 kwietnia – Media ogólnopolskie

Transmisja internetowa nabożeństwa z Kościoła Jezusowego w Cieszynie została zaplanowana na stronie onet.pl(również przez YouTube i Facebook) o godz. 10.00

W Niedzielę Palmową o godz.13.00 w TVP3 transmisja telewizyjna nabożeństwa z kościoła ewangelicko-augsburskiego w Pszczynie.

W niedzielę w Programie Drugim Polskiego Radia o godz. 18.00 zapraszamy do słuchania nabożeństwa przygotowanego przez Polską Radę Ekumeniczną. Kazanie wygłosi były zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego bp Edward Puślecki.

Parafie będą również transmitować i prezentować nagrania nabożeństw na stronach internetowych i mediach społecznościowych: Cieszyn, Drogomyśl, Dźwierzuty,, Gliwice, Golasowice, Goleszów, Jastrzębie Zdrój, Jaworze, Kraków, Łódź, Mikołów, Nowy Sącz, Opole, Poznań, Pszczyna, Skoczów, Stare Bielsko, Szczecin, Świdnica, Ustroń, Wisła, Wisła Czarne, Wisła Malinka, Warszawa, Wrocław, Żory. Szczegóły: www.luteranie.pl

25gru/19

ADWENTÓWKA 2019

W ostatnią niedzielę Adwentu spotkaliśmy się na międzyparafialnej Adwentówce w kaplicy w Mysłowicach. Na spotkanie przyjechali parafianie z Mysłowic, Sosnowca i Szopienic, a także chórzyści.

Spotkanie rozpoczął modlitwą proboszcz parafii ks. Adam Malina. Po wspólnej pieśni „Córko Syjońska”, dzieci ze Szkółek Niedzielnych z Mysłowic i Szopienic przedstawiły „Opowiadanie o trzech drzewach”, na podstawie starej angielskiej legendy. Opowieść była ilustrowana piosenkami, do śpiewania, których wszyscy obecni się chętnie włączyli. Akompaniowała nam pani Irena Augustyn.

Podczas adwentowo-świątecznego spotkania nie zabrakło prezentów dla wszystkich obecnych dzieci.

Uroczystość zakończyliśmy wspólną pieśnią i modlitwą, którą poprowadził ks. Robert Augustyn. Po części oficjalnej był czas jeszcze na rozmowy przy kawie i herbacie i małym co nieco.

08paź/19

Warsztaty gospel

Nasza parafia z proboszczem ks. Adamem Maliną wraz ze Stowarzyszeniem „AMADEUSZ” z dyrektor Joanną Bliwert-Hoderny mogła po raz siódmy zaprosić na Warsztaty Muzyki Gospel (28-29.09.2019). Na zaproszenie odpowiedzieli m.in. członkowie chórów działających przy parafiach ewangelickich Diecezji Katowickiej, uczniowie Ogniska Muzycznego Amadeusz, chórzyści mysłowickich chórów oraz scholi parafialnych, nauczyciele i uczniowie szkół z Mysłowic oraz osoby zrzeszone w in. chórach i zespołach ze Śląska, ponadto ludzi nie zrzeszonych, a kochających śpiew. Tym samym na warsztaty zgłosiło się ponad 120 osób w różnym wieku.

Niezmiennie warsztaty poprowadziła prof. dr hab. Monika Zytke, profesor Akademii Pomorskiej w Słupsku, ponadto muzyk i dyrygent. Jako dyrygent realizuje programy o bardzo szerokiej stylistyce: klasykę, muzykę średniowieczną, współczesną, cerkiewną, żydowską, gospel, co czyni od lat w pracy z chórem Et In Terra, zespołem Shomer i chórami Akademii Pomorskiej. Jest autorką kilkaset aranżacji na składy od sekcji rytmicznej przez wszystkie rodzaje chórów do orkiestry symfonicznej. Współpracuje jako dyrygent i aranżer z Polską Filharmonią Sinfonia Baltica oraz współpracuje z renomowanymi solistami z Polski i Wielkiej Brytanii. My wiemy, że panią profesor cechuje duży profesjonalizm i znajomość tematu, a przede wszystkim miłość do muzyki i ludzi. Współpraca z nią to czysta przyjemność.

Po raz trzeci prof. Monika Zytke zaprosiła do współprowadzenia warsztatów jednego z najpopularniejszych i najwyżej cenionych wokalistów Gospel w Wielkiej Brytanii – JNR Robinsona. Wokalista jest częstym gościem radia i telewizji oraz bierze udział w niezliczonych prestiżowych muzycznych wydarzeniach na całym świecie, gościł także w Polsce. Nadzwyczajny, pełen ciepła i emocji wokal potrafi wzbudzić w słuchaczach wielkie emocje. Poznaliśmy również wspaniały humor oraz pogodną osobowość Robinsona.
Instrumentalnie wspomagają nasze działania niemal od początku organizacji warsztatów Anna i Norbert Pawlak. Para absolwentów Amerykańskiej Uczelni Muzycznej „Lee University”. Dwuletnia współpraca z Campus Choir oraz Empowered w Cleveland Tennessee pozwoliły im na poznanie muzyki gospel od strony technicznej jak i duchowej, a miłość do niej zaowocowała powstaniem 2003 roku własnego chóru gospel „Z Miłości”. Zawsze profesjonalni i przygotowani. Pogodni i ciepli ludzie oddani muzyce całym sercem. W tym roku zespół grą na gitarze wspomógł Jakub Wołkiewicz.

Warsztaty rozpoczęły się w sobotę rano, a zakończyły w niedzielę późnym popołudniem koncertem finałowym w naszym kościele. Razem 13 godzin prób, pozwoliło na przygotowanie zupełnie nowych dla uczestników ośmiu pieśni, które zaprezentowano na koncercie.

Warsztaty są dla uczestników możliwością poznania różnorodności muzyki gospel i rozwijania swojej pasji, a praca z profesjonalnymi muzykami jest wspaniałym doświadczeniem. To niezwykłe, że zespół warsztatowy tworzą osoby w różnym wieku i z różnym wykształceniem i doświadczeniem muzycznym. Koncert dostarcza wiele radości i wielkich emocji zarówno wykonawcom, jaki i słuchaczom, którzy wypełniają nasz kościół, co bardzo cieszy. Tak ubogaceni wracają do swoich domów, pracy, zespołów, kościołów.

Warsztaty i koncert mogły się odbyć dzięki wsparciu Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, Śląskie Miasto Ogrodów, MOK Mysłowice, Chorverband in der Evangelischen Kirche in Deutschland. Honorowymi patronatami wydarzenia byli Biskup Diecezji Katowickiej Marian Niemiec, Poseł na Sejm RP Wojciech Król, Prezydent Miasta Mysłowice Dariusz Wójtowicz. Zdjęcia i nagranie koncertu było możliwe dzięki wsparciu Fundacji z Pasją z Katowic.
Dziękujemy.

Dziękujemy przede wszystkim Bogu za siłę, moc i radość, której doświadczyliśmy podczas dwudniowych warsztatów i koncertu. 

16cze/19

Nabożeństwo kończące rok szkolny

W Święto Trójcy Świętej na nabożeństwie zaprezentowały się dzieci ze szkółki niedzielnej. Zaśpiewały dla nas trzy piosenki. Tym krótkim występem podsumowaliśmy i zakończyliśmy rok szkolny.

Dziękujemy dobremu Bogu za ten rok szkolny, w którym mogliśmy się dowiedzieć wielu nowych rzeczy o Nim, otaczającym nas świecie i o nas samych.

Powierzamy się Jemu na ten czas wakacyjnych wyjazdów.

29gru/18

Adwentówka 2018

„Chwała na wysokościach Bogu a na ziemi pokój ludziom, w których ma upodobanie.” Łuk.2,14

W III niedzielę Adwentu 16.12.2018 r. w kaplicy w Domu Parafialnym odbyło się adwentowo-świąteczne spotkanie, na którym byli obecni parafianie z Mysłowic i Szopienic. Po wspólnej pieśni spotkanie rozpoczął modlitwą i krótkim rozważaniem ks. Adam Malina. Potem zabrzmiały skrzypce, gitara, flet i dzwonki oraz dziecięce głosy. Dzieci grały tradycyjne i współczesne kolędy i pastorałki. Utworzyły się rodzinne zespoły, duety i występy solowe. Przedszkolaki zaprezentowały krótkie utwory wierszowane. A wszystko, by wykorzystać swoje talenty i umiejętności na chwałę dla Pana, a słuchaczom ku zbudowaniu i radości. Był też czas by zaśpiewać wspólnie znane i lubiane pieśni adwentowe i świąteczne. Akompaniowała nam i dzieciom pani Joanna Bliwert-Hoderny. Po rozdaniu upominków najmłodszym spotkanie zakończył modlitwą i błogosławieństwem ks. Robert Augustyn. Po oficjalnej części odbył się słodki poczęstunek, kiedy to przy kawie i herbacie był czas na wspólne rozmowy.

24maj/18

Święto Zesłania Ducha Świętego w Częstochowie

20 maja nasz proboszcz ks. dr Adam Malina wraz z chórem Jubilate Deo wziął udział w uroczystym nabożeństwie w święto Zesłania Ducha Świętego w częstochowskim kościele ewangelickim.

Fot. PEA Częstochowa

02lip/17

68. Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie – na żywo

W sobotę, 1 lipca rozpoczął się 68. Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie, który potrwa do 9 lipca. Najlepszym sposobem uczestniczenia w tym wydarzeniu jest bezpośrednia obecność, jednak dla tych którzy nie mają takiej możliwości, przygotowana jest oferta bezpośredniej transmisji internetowej.

Wszystkie transmisje z Tygodnia Ewangelizacyjnego będą się odbywać na kanale YouTube Centrum Misji i Ewangelizacji oraz na stronie CME – https://cme.org.pl/te/transmisje-on-line/

05paź/16

Czwarte warsztaty muzyki Gospel

W dniach 01.10 – 02.10, już po raz czwarty w naszej parafii odbyły się „warsztaty muzyki Gospel”. W tegorocznych warsztatach pod kierownictwem pani prof. Moniki Zytke udział wzięło ponad 130 chórzystów. Tegoroczną inicjatywę muzyczną patronatem objął prezydent Mysłowic pan Edward Lasok. Dwa dni ciężkiej pracy zaowocowały wspaniałym koncertem finałowym. Kościół wypełniony był po brzegi. Za rok kolejne warsztaty! Serdecznie zapraszamy! Czytaj dalej

26wrz/16

Odszedł śp. Adam Korfanty

W dniu dzisiejszym (26 września br.) odszedł do Pana po ciężkiej chorobie śp. Adam Korfanty, założyciel i wieloletni dyrygent chóru parafialnego Jubilate Deo z Mysłowic, były członek Rady Parafialnej w Mysłowicach, harcerz.

Był wsparciem dla chóru od momentu jego założenia (1953) aż do ostatnich chwil swojego życia. Wyszukiwał pieśni i je tłumaczył oraz sam komponował utwory chóralne. Najbardziej jest znany z pieśni Benediction C. Barrowsa, które w polskim repertuarze chóralnym było śpiewane z  jego słowami i w jego opracowaniu.

Swoim życiem był dla wielu zawsze przykładem – uśmiechnięty, pełen wiary i wspierający w dobrych i złych chwilach. Przyczynił się również do wybudowania przed trzydziestu laty nowego kościoła ewangelickiego w Hołdunowie.

Gdziekolwiek los go posłał – czy do Australii, czy do Niemiec, gdzie od lat mieszkał – tam zakładał chóry bądź sam w nich śpiewał, choć z wykształcenia był inżynierem. Bóg jednak obdarzył go wielkimi zdolnościami organizacyjnymi oraz wspaniałą umiejętnością nawiązywania przyjaźni i jednoczenia ludzi, z którymi chciał i potrafił pracować.

Śp. Adam Korfanty za zasługi dla Kościoła został odznaczony w 2006 roku Nagrodą Diecezji Katowickiej Róża Lutra.

Pozostawił żonę Krystynę oraz trójkę dzieci z rodzinami.

Z Bogiem aż się zejdziem znów!