Głos dla pokoju – młodzież z Mysłowic w międzynarodowym projekcie chóralnym “Better is Peace” pod Patronatem Kościoła Luterańskiego Turyngii Biskupa Friedricha Kramera

W  Wielkim Tygodniu grupa młodzieży, związana z chórem „Jubilate Deo ”, Stowarzyszeniem „Amadeusz’’ oraz Parafią Ewangelicko-Augsburską w Mysłowicach, wzięła udział w projekcie „Better is Peace” – chóralnym spotkaniu młodych w Niemczech. Wydarzenie, realizowane z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej, zgromadziło niemal 150 uczestników, zjednoczonych wokół przesłania zawartego w utworze „The Armed Man: A Mass for Peace” Karla Jenkinsa – apelu o zaprzestanie wojen na świecie. Stuosobowy chór wraz z młodzieżową orkiestrą oraz profesjonalnym zespołem Calmus Ensemble, prowadzony przez dyrygentkę i inicjatorkę wydarzenia, kantorkę Christine Cremer wykonał trzy koncerty w ramach projektu: w Quedlinburgu, Nordhausen oraz Erfurcie.

Dla uczestniczek z Mysłowic przygoda z projektem rozpoczęła się już na kilka tygodni przed wyjazdem. Pod okiem Joanny Bliwert-Hoderny przygotowywały repertuar koncertowy, a także pogłębiały wiedzę na temat historycznego kontekstu projektu, uczestnicząc m.in. w lekcji muzealnej w Muzeum Miasta Mysłowice poświęconej historii obozu pracy Rosengarten.

Grupa związana z parafią w Mysłowicach  jako jedyna reprezentowała Polskę i była jedyną spoza Niemiec, która zdecydowała się na udział w tym przedsięwzięciu. Pomimo bariery językowej, uczestniczki szybko nawiązały kontakt z rówieśnikami z Niemiec i aktywnie włączyły się w próby oraz wspólne zajęcia podczas tygodniowego zgrupowania poprzedzającego koncerty. W programie były trudne rozmowy na temat wojen i obecnej sytuacji na Ukrainie, które prowadził Biskup Ewangelickiego Kościoła Środkowych Niemiec  ks. Friedrich Kramer oraz spotkanie z wiceprzewodniczącym Bundestagu Bodo Ramelowem na temat obecnej sytuacji na świecie.

Projekt stał się dla młodych ludzi nie tylko wyjątkowym przeżyciem artystycznym, ale przede wszystkim lekcją współpracy, empatii i zaangażowania społecznego. Muzyka – jako uniwersalny język – pozwoliła im przekroczyć granice kulturowe i językowe, tworząc przestrzeń do budowania porozumienia i pokoju.

– Ten wyjazd był jednym z najlepszych, w jakich miałam okazję uczestniczyć. Dzięki niemu przełamałam barierę językową – poprawiłam swój angielski oraz niemiecki. Poznałam wiele wspaniałych osób, a każdy był bardzo miły i chętnie pomagał w tłumaczeniu oraz udzielaniu informacji. Na próbach ośrodek tętnił życiem – było wesoło i zabawnie (…). Śpiewanie w tak dużej grupie było wręcz magicznym doświadczeniem – wspomina Alicja, uczestniczka

Całości dopełniały wspólne modlitwy i rozważania słowa Bożego.

W Wielki Czwartek spożyliśmy symboliczną Ostatnia wieczerzę, która również była naszym ostatnim wspólnym posiłkiem, a Wielki Piątek rozważania o męce Pańskiej odbywały się w Kościele Predigerkirche  w Erfurcie , gdzie wszyscy śpiewaliśmy chorały z Pasji Św.Mateusza J.S.Bacha, między innymi ”O głowo cos zraniona.”

W świecie, w którym tak często słychać głosy podziału i niezgody, młodzież zaangażowana w projekt pokazała, że wspólny śpiew może być nie tylko aktem artystycznym, ale i społecznym apelem. Projekt „Better is Peace” nie był jedynie serią koncertów – był świadectwem tego, że młode pokolenie potrafi mówić jednym głosem w sprawach najważniejszych: o pokoju, zrozumieniu , wspólnej przyszłości i zaufaniu .

Relacje Uczestniczek projektu – Antonina Grabiec i Joanna Bliwert Hoderny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *