Yearly Archives: 2025

27maj/25

Jubileusz 500 lat Reformacji w Lubaniu

Lubań, Hołdunów, Mysłowice, Szopienice, Sosnowiec.

Biskup Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Ks. dr. Adam Malina, proboszcz parafii Ewangelickiego Kwartetu i Prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz wielu znamienitych gości i Chór Jubilate Deo pod dyrekcją Joanny Bliwert-Hoderny uczestniczyli w obchodach 500 lat Reformacji w Lubaniu.

Wraz z uczestnikami wycieczki parafialnej wzięliśmy udział w dniach 23 i 24 maja br. w uroczystościach 500 lat Reformacji w Lubaniu na zaproszenie ks. Cezarego Królewicza, proboszcza lubańskiej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej. Obchody jubileuszu rozpoczęły się 21 maja w Sali Rajców, zwaną też Salą Królewską w centrum Lubania. Dzisiaj służy do organizacji posiedzeń Rady Miasta Lubań. Obchody otwarła trzydniowa międzynarodowa konferencja naukowa „Europejska Wspólnota Kultury – EuCUComm 2025, którą zorganizowano czwarty raz. Warto zaznaczyć, że wśród prelegentów na konferencji znalazł się bp Wojciech Pracki, zwierzchnik Diecezji Katowickiej, który omawiał znaczenie pionierskich impulsów Reformacji Witteberskiej. Szerzej można o tym przeczytać w relacjach opublikowanych na stronie PEA w Lubaniu i serwisu internetowego www.luteranie.pl.

Chór Jubilate Deo wystąpił 23 maja br. wraz Chórem Kameralnym (Kamerchor) z Görlitz pod dyrekcją Reinharda Seeligera pełniącego funkcję dyrektora muzycznego w Görlitz. Nasz chór zaprezentował bogaty program pieśni religijnych, a w tym m.in. utwory: „Moja melodia” z występem solo Zofii Pilarskiej, „Angeles” z solowym występem Zuzanny Pilarskiej przy akompaniamencie Teresy Pięty, „Jezus is my Salvation” i „Santo”. Fragmenty występu chóru dostępne są na profilach społecznościowych PEA w Hołdunowie i Chóru Jubilate Deo.

W sobotę 24 maja w dziękczynnym nabożeństwie wzięli udział ks. Cezary Królewicz – proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Lubaniu, bp Jerzy Samiec, bp Waldemar Pytel – zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej, bp elekt Diecezji Wrocławskiej Marcin Orawski i ks. Adam Malina – Prezes Synodu, ks. Theresa Rinecker – zwierzchnik Okręgu Kościelnego Görlitz Kościoła Ewangelickiego Berlina Brandenburgii i Śląskich Górnych Łużyc, ks. dr Matthias Paul – proboszcz Parafii Ewangelickiej Śródmieścia Görlitz, ksiądz proboszcz Jerzy Gansel z Legnicy oraz ks. Paweł Meler ze Świdnicy. Nabożeństwo dopełnił występ Chóru Jubilate Deo i Chóru Parafialnego i Chóru Puzonistów z parafii Ewangelickiej Schleife/Slepo.

Po zakończeniu uroczystego nabożeństwa, uczestnicy wycieczki, w sobotę zwiedzali Zamek Czocha oraz wzięli udział w rejsie po Jeziorze Leśniańskim. W niedzielę poznaliśmy historię Braci Czeskich, których wsparł hrabia Nikolaus von Zizendorf. W Kościele w Herrnhut spontanicznie zaśpiewał Chór Jubilate Deo. Relacja fotoreporterska i wideo dostępna na stronach społecznościowych naszej parafii.

Przy redagowaniu tekstu skorzystano z relacji Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Lubaniu oraz serwisu www.luteranie.pl.

Opracowanie i redakcja tekstu: Damian Kostyra.

Zdjęcia i nagrania wideo – PEA Hołdunów, PEA Mysłowice

https://youtu.be/ncS9ezQm2IY

https://youtu.be/_6LkxJ3f5iY

13maj/25

Diecezjalne Święto Pieśni Byczyna

Tegoroczny 77 Diecezjalny Zjazd Chórów Diecezji Katowickiej odbył się w niedzielę 11 maja w Ewangelickim Kościele Mikołaja w Byczynie. Gospodarzem wydarzenia była Parafia Ewangelicko – Augsburska w Wołczynie, której filiałem jest byczyński kościół wraz z ksiądz Katarzyną Kowalską, proboszcz parafii.

W czasie uroczystego nabożeństwa każde z 11 chórów z Katowic, Bytomia, Chorzowa, Rybnika, Pszczyny, Tychów, Orzesza, Mikołowa, Mysłowic i Krakowa, z którego przyjechał chór oraz chórek dziecięcy, wykonał dwa utwory. Chór Jubilate Deo działający przy naszej parafii zaśpiewał pod dyrekcją Joanny Bliwert – Hoderny „Angels” sł. i muz. Norris Garner oraz „Jesteś tu” muz. John Lennon, Paul McCartney, pol.sł. Urszula Myszor. W pieśni „Angels” solo zaśpiewała Zuzanna Pilarska, akompaniowała Teresa Pięta. Na zakończenie wszystkie chóry wspólnie zaśpiewały pod batutą Łukasza Laxy utwór pt. „Wielu na zgubny zbłąkało się szlak”. W podziękowaniu za udział w Diecezjalnym Święcie Pieśni organizatorzy – Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wołczynie, przygotowali dla wszystkich chórów pamiątkowe statuetki i torby z wizerunkiem byczyńskiego kościoła wg projektu ks. Katarzyny Kowalskiej, a uszyte przez Lelibag handmade.

W uroczystym nabożeństwie czynny udział wzięli ks. Kornel Undas z Mikołowa, ks. Eneasz Kowalski z Pokoju, ks. Filip Lipiński z Krakowa oraz ks. Katarzyna Kowalska z Wołczyna, natomiast kazanie wygłosił Biskup Diecezji, ks. Wojciech Pracki. Wśród gości obecni byli przedstawiciele jednostek gminnych z Burmistrz Byczyny, Iwoną Sobanią.

Po części oficjalnej w kościele wszyscy uczestnicy święta zaproszeni zostali na poczęstunek, przygotowany przez parafian wołczyńskiej parafii w postaci 60 blach różnego rodzaju domowego ciasta. Po południu chórzyści udali się na zwiedzanie Byczyny, która jest unikalnym miastem na skalę Europy, w którym jako jednym z niewielu można zobaczyć zachowane w całości średniowieczne mury obronne.

01maj/25

Głos dla pokoju – młodzież z Mysłowic w międzynarodowym projekcie chóralnym “Better is Peace” pod Patronatem Kościoła Luterańskiego Turyngii Biskupa Friedricha Kramera

W  Wielkim Tygodniu grupa młodzieży, związana z chórem „Jubilate Deo ”, Stowarzyszeniem „Amadeusz’’ oraz Parafią Ewangelicko-Augsburską w Mysłowicach, wzięła udział w projekcie „Better is Peace” – chóralnym spotkaniu młodych w Niemczech. Wydarzenie, realizowane z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej, zgromadziło niemal 150 uczestników, zjednoczonych wokół przesłania zawartego w utworze „The Armed Man: A Mass for Peace” Karla Jenkinsa – apelu o zaprzestanie wojen na świecie. Stuosobowy chór wraz z młodzieżową orkiestrą oraz profesjonalnym zespołem Calmus Ensemble, prowadzony przez dyrygentkę i inicjatorkę wydarzenia, kantorkę Christine Cremer wykonał trzy koncerty w ramach projektu: w Quedlinburgu, Nordhausen oraz Erfurcie.

Dla uczestniczek z Mysłowic przygoda z projektem rozpoczęła się już na kilka tygodni przed wyjazdem. Pod okiem Joanny Bliwert-Hoderny przygotowywały repertuar koncertowy, a także pogłębiały wiedzę na temat historycznego kontekstu projektu, uczestnicząc m.in. w lekcji muzealnej w Muzeum Miasta Mysłowice poświęconej historii obozu pracy Rosengarten.

Grupa związana z parafią w Mysłowicach  jako jedyna reprezentowała Polskę i była jedyną spoza Niemiec, która zdecydowała się na udział w tym przedsięwzięciu. Pomimo bariery językowej, uczestniczki szybko nawiązały kontakt z rówieśnikami z Niemiec i aktywnie włączyły się w próby oraz wspólne zajęcia podczas tygodniowego zgrupowania poprzedzającego koncerty. W programie były trudne rozmowy na temat wojen i obecnej sytuacji na Ukrainie, które prowadził Biskup Ewangelickiego Kościoła Środkowych Niemiec  ks. Friedrich Kramer oraz spotkanie z wiceprzewodniczącym Bundestagu Bodo Ramelowem na temat obecnej sytuacji na świecie.

Projekt stał się dla młodych ludzi nie tylko wyjątkowym przeżyciem artystycznym, ale przede wszystkim lekcją współpracy, empatii i zaangażowania społecznego. Muzyka – jako uniwersalny język – pozwoliła im przekroczyć granice kulturowe i językowe, tworząc przestrzeń do budowania porozumienia i pokoju.

– Ten wyjazd był jednym z najlepszych, w jakich miałam okazję uczestniczyć. Dzięki niemu przełamałam barierę językową – poprawiłam swój angielski oraz niemiecki. Poznałam wiele wspaniałych osób, a każdy był bardzo miły i chętnie pomagał w tłumaczeniu oraz udzielaniu informacji. Na próbach ośrodek tętnił życiem – było wesoło i zabawnie (…). Śpiewanie w tak dużej grupie było wręcz magicznym doświadczeniem – wspomina Alicja, uczestniczka

Całości dopełniały wspólne modlitwy i rozważania słowa Bożego.

W Wielki Czwartek spożyliśmy symboliczną Ostatnia wieczerzę, która również była naszym ostatnim wspólnym posiłkiem, a Wielki Piątek rozważania o męce Pańskiej odbywały się w Kościele Predigerkirche  w Erfurcie , gdzie wszyscy śpiewaliśmy chorały z Pasji Św.Mateusza J.S.Bacha, między innymi ”O głowo cos zraniona.”

W świecie, w którym tak często słychać głosy podziału i niezgody, młodzież zaangażowana w projekt pokazała, że wspólny śpiew może być nie tylko aktem artystycznym, ale i społecznym apelem. Projekt „Better is Peace” nie był jedynie serią koncertów – był świadectwem tego, że młode pokolenie potrafi mówić jednym głosem w sprawach najważniejszych: o pokoju, zrozumieniu , wspólnej przyszłości i zaufaniu .

Relacje Uczestniczek projektu – Antonina Grabiec i Joanna Bliwert Hoderny

07kwi/25

„W cieniu krzyża i nadziei”

W niedzielę 6 kwietnia w kościele ewangelickim w Sosnowcu odbył się koncert, w ramach projektu Muzyka u Dietla, pod tytułem „W cieniu krzyża i nadziei”. Spotkanie otworzył i gości przywitał ks. Piotr Uciński. Koncert przygotowała i poprowadziła pani Joanna Bliwert-Hoderny. Przygotowany repertuar to utwory skłaniające do zadumy i refleksji oraz nadziei. Koncert dla chórzystów miał dodatkowy bardzo osobisty wymiar, bo w tym dniu odeszła wieloletnia chórzystka Stefania Adamik, której dedykowano utwór o aniołach, wierząc, że była z nimi w tym dniu duchem. Oprócz chóru Jubilate Deo pod dyr. Joanny Bliwert-Hoderny wystąpiła Zuzanna Pilarska grając na altówce „Amazing Grace”, solo zaśpiewała Zofia Pilarska w utworze „Moja melodia” oraz bracia Pięta w utworze „Hallelujah”. Akompaniowała Teresa Pięta. Solo z chórem w utworze „Angels” zaśpiewała Zuzanna Pilarska.

Zdjęcia Sandra Braksator-Malina

19sty/25

Uroczyste nabożeństwo z wprowadzeniem Rad Parafialnych

W niedzielę 19.01.2023 odbyło się uroczyste nabożeństwo w kościele w Hołdunowie, podczas którego dokonano wprowadzenia rad parafialnych z Parafii w Sosnowcu, w Szopienicach, w Hołdunowie oraz naszej parafii, przez pełniącego obowiązki biskupa diecezji katowickiej, ks. radcę Henryka Reske oraz proboszcza naszych parafii ks. Adama Malinę.
W czasie nabożeństwa zaśpiewał chór Jubilate Deo pod dyr. Joanny Bliwert-Hoderny.