Spotkanie Chrześcijan Europy Środkowej i Wschodniej w Budapeszcie – 7-10.07.2016

Od 7 do 10 lipca chór Jubilate Deo, parafianie z Mysłowic, Hołdunowa i Sosnowca oraz sympatycy Parafii (łącznie 76 osób) przebywali na Węgrzech, uczestnicząc w Spotkaniu Chrześcijan Europy Środkowej i Wschodniej w Budapeszcie. Główną areną imprezy była Hala Kolczasta, położona niedaleko słynnej Góry Gellerta. Hasło spotkania brzmiało: Wy jesteście solą ziemi (Mt 5,13). Do stolicy Węgier dotarły grupy m.in. z Niemiec, Czech, Słowacji, Polski, Szwecji i Rosji.

Uczestnicy mogli skorzystać z bogatej oferty różnorodnych wykładów, studiów biblijnych, warsztatów, paneli dyskusyjnych. W czwartek zorganizowano zwiedzanie miasta z przewodnikiem, po którym uroczystym nabożeństwem zainaugurowano Spotkanie Chrześcijan. Następnie rozpoczął się wieczór wspólnego śpiewu, degustacji wina, a na telebimach w Hali Kolczastej transmitowano półfinał EURO 2016 między Francją a Niemcami.

Chór Jubilate Deo w piątek wziął udział w Wieczorze Chórów – w 12 Budapesztańskich kościołach zorganizowano koncerty muzyki religijnej w różnorodnej formie. Nasz chór wystąpił w kościele reformowanym na placu Kalwina (najstarszym kościele reformowanym w Budapeszcie) obok grupy wokalnej ze Szwecji, Orkiestry Kameralnej z Kazania w Rosji, grupy wokalnej z Drezna oraz miejscowego chóru reformowanego. Wieczór był niezwykłym przeżyciem dla chórzystów oraz zebranych w kościele osób. Chór wykonał 6 utworów (Za rękę weź mnie Panie; Trwaj przy mnie, trwaj; Tjebje pojem; Otcze nasz; Shma Israel oraz Hodu Adonai), które zostały entuzjastycznie odebrane przez słuchaczy. Na zakończenie dnia grupka chętnych wybrała się jeszcze na Górę Gellerta, by stamtąd podziwiać pięknie oświetlony Budapeszt.

Sobotni dzień minął nieco spokojniej – uczestnicy w mniejszych grupach zwiedzali Budapeszt bądź uczestniczyli w programie Spotkania w Hali Kolczastej. Oprócz tego 10 chórzystów na ochotnika wraz ze śpiewakami z innych chórów zaśpiewało uroczyste Te Deum Zoltana Kodaly’ego przed nabożeństwem zamykającym Budapesztański zjazd. Niemniej jednak największą atrakcją dnia okazał się wieczorny rejs statkiem po Dunaju. Budapeszt nocą widziany z perspektywy słynnej rzeki zrobił na uczestnikach wyjazdu ogromne wrażenie, głównie ze względu na niepowtarzalną atmosferę i piękno zabytków węgierskiej stolicy. W niedzielny poranek po wykwaterowaniu chórzyści, parafianie i sympatycy wyruszyli w drogę powrotną do Polski. Podczas całego pobytu w Budapeszcie dopisywała wspaniała, słoneczna pogoda. 4 dni minęły bardzo szybko i z pewnością zostaną w pamięci uczestników na dłużej.

IMAG0499

IMAG0496

IMAG0489

IMAG0485

IMAG0483

IMAG0481

IMAG0470

IMAG0467

IMAG0448

IMAG0446

IMAG0445

IMAG0442

IMAG0429

IMAG0423

IMAG0404

IMAG0402

IMAG0398

IMAG0376

IMAG0375

IMAG0360

IMAG0357

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *